(Видео) Поздрав од Марс! Црвено небо и портокалова магла во Австралија, а ова е причината

Пожapите кои се шират во Австралија веќе одзедоа два животи, а пет луѓе се водат за исчезнати, додека најмалку 150 куќи беа проголтани од пламенот.

И додека жителите на Нов Јужен Велс стравуваат за своите животи и домови, дополнително ги загрижи и глетката која ги дочека вчера.

Имено, апокалиптична сцена со целосно црвено небо и портокалова магла ги преплашија Австралијанците, а станува збор за природен феномен кој се појавува кога има големи пожapи во комбинација со сув воздух.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.