(Видео) Под мразот ја пронајдоа тајната нацистичка станица: На ова место се барало богатство, а мисијата била прекината поради тpyeње со храна

Метеоролошката станица на Александровиот остров во Арктичкиот круг била локацијата на тајната нацистичка научна станица, од која научниците се вратиле назад во 1944 година, поради труење со храна (месо од поларна мечка).

Тогаш наводно биле спасени со подморница. Приказната е толку бизарна што се мислело дека е лага и мит од времето на вojната. Меѓутоа, по 72 години, руски истражувачи го пронашле местото на изгубената метеоролошка станица.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.