(Видео) Откриено гнездо на џиновски стршлен: Научниците ставија заштитна облека за да го извадат

Одделението за полјоделство во Вашингтон објави дека е уништено првото пронајдено гнездо на азиски џиновски стршлен во САД.

Етнолозите уловиле три стршлени користејќи како мамец џем од јагоди. Потоа им ставиле уред за следење, па повторно ги пуштиле.

Набрзо го пронашле и гнездото во кое се наоѓале околу 200 единки од овој вид. Гнездото било пронајдено во внатрешноста на дрво на првиатен имот во град на непосредна близина од канадската граница.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.