(Видео) Откриени малку познати детали за моќната лимузина на Пyтин

Лимузината во која се вози рускиот претседател Владимир Пyтин добро му е позната на светот.

Се работи за “аурус сенат” кој е специјално конструиран за рускиот претседател.

Како што се тврди, Русија во целиот проект вложила 400 милиони долари, а дури и американските новинари истакнаа дека лимузината е далеку побезбедна од онаа на Tpaмп.

Па сепак, малку се знае за овој автомобил. Степенот на блиндираност е тајна, баш како и многу други карактеристики на ова возило. Руските медиуми пишуваат дека лимузината може да издржи и pakетен напад но и нykлeapeн удap. Во опрема има и резерви на кислород. Се произведува и цивилна верзија која вреди 250.000 долари.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.