(ВИДЕО) “Овде ми е мирот и после се’, знам дека еден ден ќе завршам тука”: Во спомен на нашиот Тоше

Денес е Св. Преображение. Празникот секоја година се одбележува на ова место близу Крушево. Манастирот го добива името по денешниот празник, а за неговата изградба се погрижи нашиот никогаш непрежален Тоше заедно со крушевчани. Тој слободното време често го поминуваше на ова место и за истото велеше:

“Овде ми е мирот и после се’, знам дека еден ден ќе завршам тука”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.