(Видео) Не видела светлина веќе три месеци: Како е да се живее на Северниот пол

Сесилиа Бломдал со своите следбеници на ТикТок и Јутјуб го сподели искуството од животот на Северниот пол.

Сесилија Бломдал (31) живее на островот Свалбард кој е близу до Северниот пол. Таа живее во кабина со своето момче, а со своите следбеници го сподели искуството од животот во мрак.

“Поларната ноќ започнува во ноември, тоа е кога сонцето е под хоризонтот за цели 24 часа на ден. Ова значи дека немаме никаква дневна светлина, а поларната ноќ трае приближно 2,5 месеци”, вели Сесилиа, додавајќи дека нејзините соседи се поларни мечки.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.