(Видео) На дното од Охридско езеро запален василичарски оган

Нуркачите од Охрид, по повод Стара Нова година, по Јулијанскиот календар, вчера на дното од Охридското езеро традиционално запалија василичарски оган.

Снимката од подводниот празничен ган, на која двајца нуркачи „пржат“ колбаси беше објавен на Фејсбук страницата Нуркачки центар „Амфора“.

„Традиционално и оваа година беше запален василичарски оган во водите на Охридското езеро. На православните верници им ја честитаме Стара Нова година и Василица“, порачаа охридските нуркачи.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.