(Видео) Кралицата го потпиша Законот за Брегзит: Британија излегува од Европската унија!

Британскиот парламент го усвои Законот за Брегзит што значи дека земјата и официјално ќе ја напушти Европската унија на 31 јануари.

Законот на премиерот Борис Џонсон го потпиша и кралицата.

Пратениците на британскиот Парламент претходно го одобрија законот кој ќе овозможи излегување на земјата од ЕУ, со што ќе стават точка на тригодишните расправии за “paзводот”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.