(Видео) Конечно откриено зошто телохранителите трчаат околу лимузината на Ким Jонг Ун

Секој пат кога севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун се појаува во јавност, посебно на големи и важни настани, во светот веднаш се проширува снимка од телохранителите кои трчаат околу автомобилот. Тие беа голема атракција во Сингапур.

Во книгата “Божествената совршена судбина на брилијантниот друг Ким Јонг-на”, дописникот на Вашингтон пост Ана Филфилд открива дека “Ким ја добил идејата за човечки штит од Клинт Иствуд”.

Како дете го гледал филмот „На огнената линија“ во кој Иствуд глуми агент на американска шпиунска агенција која го чува Џон Кенеди, Иствуд и други агенти трчаат околу автомобилот на претседателот “објаснува авторката на книгата.

Многу е тешко да се стане телохранител на севернокорејскиот лидер. Според зборовите на Лиј Јонг Гук, телохранител на починатиот Ким Јонг-ил, татко на актуелниот лидер, “е потешко да се стане негов телохранител отколку да се помине низ иглени уши”.

Кандидатите се бираат од редовите на војската и мора да положат тестови, а се оценува видот, изгледот, семејната историја и личноста.

„Мора да имаат силна и добра политичка препорака и да потекнуваат од добри семејства“ се наведува.

Исто така мора да имаат и слична висина како Ким и да се сметаат за личностии кои смеат да носат opyжје во негова близина.

Телохранителите мора да бидат одлични стрелци, да знаат тaeквондо, да имаат вештина за фрлање ножеви и да бидат лојални.

Иако се вoopужени, мора да имаат способност да поседуваат нecmpтоносни методи.

За да го заштитат лидерот тие ја дегустираат и храната наместо него и носат негов личен тоалет каде и да отпатува со цел странските влади да не можат да го анализираат неговиот ДНК и да утврдат од какви болести боледува.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.