(Видео) Кит во водите на популарниот туристички центар на Црна Гора

Которскиот Институт за биологија објави видео на кое се гледа син кит, на оддалеченост од 1,5километри од брегот на Котор.

Oд институтот му се заблагодарија на персоналот на бродот “Монтефиш” кој ја направи снимката.

Oвој вид на кит може да се препознае по тоа што едната страна му е бела, а другата темно сина. Китот бил со големина од 20 метри, а се проценува дека тежи околу 70 тони.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.