(Видео) Кинеско архитектонско чудо: Познат е како мостот што лебди на вода

Познат е уште како “воден пат”, бидејќи движењето по мостот им дава на луѓето неверојатно чувство како да се движат на површината на водата.

Лоциран во округот Ксуанен во југозападната провинција Хубеи во Кина, лебдечкиот мост Шизигуан е еден од најспектакуларните мостови во светот, односно тој е најголемиот пловечки мост, па дури е запишан и во Гинисовата книга на рекорди.

Овој уникатен мост се наоѓа во живописната област Шизигуан опкружен со бујни зелени шуми и е познат и како воден пат Шизигуан бидејќи пешачењето или возењето по мостот им дава на луѓето неверојатно чувство како да се движат на површината на водата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.