(Видео) Кинезите изградија нова болница за 5 дена: Има 1.500 соби со посебен тоалет и интернет – се бopат со новите случаи на Koвид-19

Кинескиот град Нангонг ја заврши изградбата на болницата која ја започна пред 5 дена – изградени се 1.500 соби кои ќе служат за пациентите од кopoнавиpyc.

Се очекува да бидат изградени уште 5.000 соби.

Големиот изолационен центар е поставен на местото од фабриката која се наоѓа во близина на градот.

Секоја просторија има 18 квадратни метри, опремена е со кревет, електрична греалка, тоалет, а достапна е и wi-fi мрежа.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.