(Видео) Кина воведува воз брз речиси колку авион: Еве кога ќе го пуштат во употреба!

Кина го претстави прототипот на магнетно левитацискиот воз, кој може да достигне брзина од 600 километри на час.

Кинеската телевизија го пренесуваше претставувањето на возот во Чингдау, кој е проект на кинеската државна компанија “Чајна рејлвеј ролинг сток”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.