(Видео) И Хитлep се плашел од овој човек: Го нарекувал “човекот со железно срце”! Тој го смислил крајното решение

Го нарекувале “човекот со железно срце” и секако тој бил еден од најозлогласените нацисти.

Тој е човекот кој го измислил “конечното решение” и изградбата на нацистичките логори- а неговото име е Рајхард Тристан Еуген Хајндрих.

Бил СС генерал, шеф за безбедноста на Рајхот, генерал на полицијата и на чело на организацијата која брутално ги растурала сите побуни против нацистите.

Многу историчари сметаат дека тој е можеби најмрачната фигура на Втората светска вojна.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.