ВИДЕО: Истанбул под вода – поплавени комлексите на атрактивни улици, сообраќајот бил невозможен

Обилни врнежи го погодиле Истанбул вчера, а поради тоа улиците биле поплавени, а имало и отежнат сообраќај.

Имено, едно лице било пронајдено мртво во внатрешноста на поплавен подвозник, јавила приватната новинска агенција ДХА, пренесува АП.

Телевизијата Абертурк известила дека дождот го поплавил и историскиот град Гранд Базар, комплексот на атрактивни улици со бројни продавници.

Властите го запреле траектниот превоз преку Босфор, а укинати биле и некои трамвајски линии.

Абертурк јавил дека и еден автомобил упаднал во јама поради рушење на патот, но дека патниците не биле повредени.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.