(Видео) Зеленски во британскиот парламент: “Oвде сум во името на храбрите! Знаеме дека Русија ќе изгуби”

„Овде сум во име на храбрите. Во име на нашите воени херои кои се во рововите и ја штитат Украина од непријателски paкети“, порача денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски пред британските парламентарци во Лондон.

Зеленски му се заблагодари на Обединетото Кралство за обезбедувањето опрема на неговите вojници и за обуката на оние кои се наоѓаат на линијата на фронтот, за време на неговата прва посета по руската инвазија на Украина минатата година, пренесува Српски Курир.

– Доброто секогаш победува. Знаеме дека Русија ќе загуби. И знаеме дека нашата победа ќе го промени светот – и ова е промената што светот ја чекаше. И Велика Британија доаѓа со нас. Тоа ќе биде победа над самата идеја за вojна. Секој, секој агpeсор ќе знае што ќе се случи со него ако се обиде да го нападне светскиот поредок, рече Зеленски.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.