(Видео) Доколку се остварел планот на овој архитект не би постоеле Медитеранот и Јадранско море: Еве кој стоел позади овој стpaшен проект

Пред помалку од еден век германската елита разговарала за идеата на архитектот Херман Зергел, да се направи супер континент кој би го сочинувале Европа и Африка.

Имагирнарниот континент би се викал Атлантропа.

Дека сите биле “загреани” за овој проект сведочат и голем број на документи за Атлантропа, исечоци од голем број географски списанија, како и цела мапа на потенцијалните европски градови во Африка, кои се чуваат во Минхенскиот музеј.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.