(Видео) Деловите од сложувалката кои ја откриваат историјата на Марс

Роверот на НАСА успешно го зеде и вториот примерок од карпа од Марс и беше извршена првата анализа, објави американската вселенска агенција.

Примероците се веројатно вулкански карпи, а на нив се уврдиле и траги од вода, објави НАСА во петокот на Твитер.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.