(Видео) Грчки навивачи избркани од “Австралија Опен” поради pacиcтички скандирања насочени кон Македонија

Фото/falanga.com.au

Околу петнаесетина грчки навивачи кои редовно се појавуваат на натпреварите на неколку грчки тенисери на “Австралија Опен”, вчера беа избркани од тениската арена за непримерно однесување и навреда кон другите тенисери.

Овие навивачи редовно се појавуваат со знамиња со шеснаесеткракото сонце од Кутлеш, со слики на Александар Македонски, а во текот на натпреварите скандираат националистички пароли како Македонија е грчка, ред други пароли.

Откако тениската арена од спортски натпревар се претвори во примитивна политичка и националистичка платформа, менаџментот на “Австралија Опен” реши ги отстрани од арената.

На ова реагираа навивачите која го обвини менаџментот за расизам и се закани со тужби против “Австралија Опен”, пишуваат австралиските медиуми.

Навивачите беа непристојни и кон опонентите на тенисерот Циципас и тенисерката Скарафа. Циципас се огради, а тенисерката рече дека не и сметаат и дека Грците се чувствителни околу македонското прашање, пишува Хералд Сан.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.