(Видео) Го нарекуваат “град на духови”, но температурата е толку ниска, што ниту тие не би останале: Ова е Воркута, најголемиот логор во Советскиот сојуз

“Работата во Советскиот Сојуз е работа за чест, слава, достоинство и херојство”, пишувало на влезот во Воркута, еден од најголемите логори во европскиот дел на Русија.

Воркута настанал во 1932 година како централен логор и административен центар за помалите логори во околината.

Денес овој град многу луѓе го нарекуваат “град на духови” бидејќи бројот на жители постојано се намалува. Кога на тоа ќе се додадат суровите климатски услови, температурата која се спушта и до -52 степени и поларните ноќи, ќе добиете морници, пишува “National Geographic”. За време на Студената вojна тука се наоѓала базата за стратешките бoмbapдepи.

Воркута е еден од најголемите градови кој се наоѓа северно од Арктичкиот круг, најисточниот и настудениот европски град. Припаѓа на Печорскиот рударски басен на крајниот север од Русија и во минатото бил значаен рударски центар.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.