(Видео) Германија се бори со третиот бран, а во овој град речиси и да нема рестриктивни мерки

Германија се бори со третиот бран на пандемиjaта, но животот тече нормално во Тибинген, градче во кое со негативен тест можете да уживате во шопинг, културни настани и отворени ресторани.

Додека во земјата се расправа за тоа дали се потребни построги мерки за спречување на зapaзата, универзитетскиот град недалеку од Штутгарт одбрал поразличен пристап на функционирање. Отворени се центри за бесплатно тестирање на кopoнавиpyc кои издаваат дневни пропусници на оние чии резултати се негативни.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.