(Видео) Берни Сандерс е фаворитот кај “Демократите”: Бајден и милијардерот Блумберг поминаа неславно на дебатата

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг се најде на мета на kpитики по својата прва демократска претседателска дебата во Невада поради pacистички и мизгoзни коментари, како и поради користењето на неговото големо богатство во изборната трка.

Поранешниот градоначалник на Њујорк делуваше неуверливо кога тврдеше дека има најголеми шанси да го победи актуелниот претседател Доналд Трамп на изборите.

Во дебатата учествуваа Берни Сандерс, Елизабет Ворен, Ејми Клобучар, Џо Бајден и Пит Бутиџиџ, кои го критикуваа Блумберг дека благодарејќи на неговите пари се обидува да влезе во Белата Куќа.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.