Вечерен поздрав од прекрасниот манастир Св. Димитрија кај прилепско Селце (Фото)

Манастирот Св. Димитрија над село Селце во Прилеп во изминатите години се повеќе се уредува и добива целосно нов лик

Изминатиот период се работеше на поплочување и уредување на дворот. Се наредија коцки, се посадија нови дрвца, цвеќиња…., па сега манастирот наликува на вистинска рајска градина.

Она што се’ уште е проблем е културата на дел од нашите сограѓани кои во околината на манастирот фрлаат отпадоци, наместо ѓубрето да го понесат со себе.

Погледнете како изгледа ова прекрасно светилиште навечер:

Секоја чест за иницијативниот одбор и за луѓето кои секогаш безрезервно се вложуваат да направат нешто убаво и корисно за сите.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.