Бугapија ја oтвopи гpaницата со Македониja, но ако caкате да одите на одмop ќе мopa да го напpaвите oвa

Бугарската влада направи отстапки од препораката на Европската унија и за граѓаните на пет земји, вклучувајќи ја и Македонија, од денеска им се дозволи влез во Бугарија, под услов да приложат негативен корона тест. Ова е одлуката што е донесена на последната владина седница.

-По молба на туристичкиот сектор ќе биде дозволен влез во земјата со негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа за туристи од Молдавија, Израел, Србија, Кувајт и Северна Македонија“, соопшти Валери Симеонов, заменик спикер на Националното собрание.

Макдонските граѓани негативниот тест ќе треба да го прикажат на самиот влез во Бугарија. Со оваа одлука летовалиштата на Бугарија покрај албанските, се уште една можност за планирање на одморот. Дополнително, бугарската влада во објавените мерки, објави субвенционирање за чартер летовите, кои ќе носат туристи со 35 евра по човек.

Практично, тоа значи дека ако четиричлено македонско семејство сака да летува во Бугарија, ќе треба да потроши дополнителни 10.000 денари за тестови.

Грција неодмна ја продолжи забраната за влез на македонски државјани до 31 јули.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.