БЛИСКИОТ ИСТОК ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ ПОРАДИ ИЗЈАВАТА НА ЕРДОГАН: Мирот е на стаклени нозе, а тој зборува за нов cyдир

Претседтелот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, не ја исклучува можноста дека прекуграничната турска операција “Извор на мирот”во Сирија, ќе биде продолжена.

Тој вели дека постои таква можност додека разговараше со новинарите во својот претседателски авион, на враќање од Унгарија, пренесува телевизија НТВ.

“Нема сомнеж. Нема да застанеме се додека последниот тepopист не го напушти регионот. Нема да ја напуштиме Сирија откако останатите земји ќе си заминат. Го поддржуваме територијалниот интегритет и единстовото на Сирија”, одговорил Ердоган на прашањето на новинарите дали операцијата би можела да продолжи.

Турскиот лидер вели дека Анкара никако не сака да види распад на Сирија. Тој повтори дека Турција има право да изведува операција на основ на пактот од Адана.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.