Благодатниот оган од Светиот Иcycoв гpoб во Ерусалим вечерва пристигна и во Прилеп (ФОТО)

Благодатниот оган од Светиот гpoб во Ерусалим вечерва пристигна и во Прилеп, во храмот Св. Кирил и Методиј – Параклис.

Огнот кој секоја година на Велика Сабота слегува во Христовиот гpoб, оваа година за прв пат беше преземен од црковна и владина делегација од Македонија.

Околу 20 часот благодатниот оган беше донесен на аеродромот во Скопје, а потоа беше пренесен во сите црковни епархии ширум земјата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.