Битолчанец yпрaвyвал возило мpтов пиjaн – Дувнал 3.28 промили во дрегер

Министерството за внатрешни работи информира дека Секторот за внатрешни работи Битола, во текот на вчерашниот ден, во засилена акциска контрола, изрекол вкупно 57 мерки.

-Од 57 санкционирани возачи, 10 биле за возење без возачка дозвола, 11 мерки за брзо возење, четири санкции за нерегистрирани возила, осум мерки за користење на мобилен телефон. Изречени се четири санкции за возење под дејство на алкохол, соопштуваат од полицијата.

Засилените акциски контроли продолжуваат.

-Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, апелираат од МВР.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.