БЕСА, ама не таа на Касами, ја преслуша Победа во Гостивар

Попладнево на стадионот во Гостивар, фудбалерите на Победа во третиот пријателски натпревар во подготвителниот период, загубија од новиот второлигаш Беса со 3-1 (полувреме 1-1).

Во тврд и борбен натпревар, пресудија големиот број неискористени шанси на црвено-белите, како и недоволната концентрација и координација во дефанзивата, при ситуациите од кои се примени головите (третиот за домаќините од непостоечки пенал).

Во првиот дел шанси не искористија: Најдов, Дигаловски и Карчески, додека во вториот дел не беа прецизни: Бојан Спиркоски, Митрески, Кисески-Илијоски, Јошески и Карчески.

Стрелец на голот за водство на Победа беше Бојан Спиркоски во 5-та минута.

Победа прво полувреме: Котевски, Бошески, Карчески, Петкоски, Кукески(од 22-ра мин Стомнароски), Дигаловски, Ангелески, Момироски, Неделков, Најдов и Б.Спиркоски.

Во вториот дел уште играа: Столевски, Кисески-Илијоски, Митрески, С.Спиркоски, Алимоски, Јошески, Дунимаглоски, Поп-Антоски, Ф.Спиркоски.

Наредната проверка е во недела на 25-ти јули, на 21-вото издание на традиционалниот меморијален турнир „Вуко Каров“ во Кавадарци, на кој по италијански модел, по едно полувреме, Победа ќе игра со Тиквеш и Вардар.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.