Бел гулаб долета од никаде и слета на иконата од Христовото крштевање: Видео и фотографии кои ги воодушевија верниците

Православните верници ширум светот денеска го празнуваат големиот христијански празник Богојавление – Водици.

На социјалните мрежи се појави видео и фотографии од осветувањето на водите, како што пишува во коментарите, во црквата Св. Никола, во градот Житомир во Украина.

Додека свештеникот ја осветувал водата, бел гулаб долетал и застанал токму над иконата од Христовото крштевање.

Фотографиите и видеата од настанот предизвикаа голем интерес и воодушевување кај верниците кои масовно ги споделуваат содржините на социјалните мрежи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.