Бездомник пронашол вреден чек на улица кој и’ припаѓал на милионерка – решил да го врати, а тоа што следувало целосно му го променило животот (ВИДЕО)

Елмер Алварез, бездомник од Њу Хејвен, пронашол пари односно чек од 10.000 долари на улица, по што веднаш одлучил тие пари да ги врати на сопственикот.

Имено, пронајдениот чек ѝ припаѓал на Роберта Хоски, американска милионерка од Њу Хејвен. Таа не верувала во тоа дека некој ќе ѝ ги врати изгубените пари, па одлучила да му се заблагодари на Алварез на посебен начин.

Роберта во живо го пренесувала моментот кога му ги врачила подароците на бездомникот, а таа на почетокот објаснила дека тој нема поим што ќе се случи.

„Не знаеше кој стои зад тој чек. Не си свесен какво срце имаш“, му кажала Роберта на Елмер, а потоа му врачила сертификат.

Милионерката му кажала дека му подарува целосна стипендија за училиштето за недвижности „Outreach“ на кое таа е претседател. Исто така, Роберта му обезбедила на Алварез и часови по англиски јазик како и секое советување за кариерата кое го сака. Таа му организирала и интервју за работа додека не ги заврши своите предавања за недвижности.

Видно запрепастениот Алварез рекол дека добрината на Хоски го инспирирала да се фокусира на создавање подобра иднина за себе и својата девојка.

„Само размислував како се чувствува таа личност која го изгубила чекот“, рекол тој. Доброто со добро се враќа!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.