БГНЕС “yдри” по Димитров: Tој го потпиша договорот уште во 2019

Со оглед на негативните реакции во Скопје од владејачката партија, опозицијата, како и од поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров во однос на содржината на францускиот предлог, а особено на билатералниот протокол, БГНЕС ја објави содржината на последниот билатерален протокол за имплементација. од Договорот за добрососедство од2019 година. Овој протокол го носи потписот на двајцата тогашни министри за надворешни работи Екатерина Захариева и Никола Димитров, пренесува Инфомакс.

И двата протоколи се оригинали и не се прераскажување на Агенцијата БГНЕС. Учесниците во нивната подготовка се одговорни за нивната содржина.

Протоколот, потпишан во 2019 година, го истакнува присуството на важни историски теми, како и специфична заложба до крајот на истата година да се постигне заедничко историско читање на личноста на Гоце Делчев:

„Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања решително да ја забрза работата на важни теми од нашата заедничка историја (Гоце Делчев, Илинденско-Преображенско востание итн.) инсистирајќи на постигнување реални резултати до крајот на 2019 година, вклучително и содржината на учебници. Во својата работа комисијата треба строго да се придржува до одредбите од чл. 8, точка 2 од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, имено да се придонесе за целта, заснована на автентични и засновани на докази историски извори, научно толкување на историските настани“, се гледа од протоколот потпишан од Екатерина Захариева и Никола Димитров.

Целата статија можете да ја прочитате на ИНФОМАКС.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.