“А бре, македонче”, песната која за прв пат ја испеал прилепскиот партизански одред “Гоце Делчев” (Видео)

“Нека разберат клетите фашиcти, Македонско име нема да загине!”

Партизански одред “Гоце Делчев”

Химната на македонското партизанско движење и денес е препознатлив звук за македонскиот етер, пишува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на денот кога опозицијата организира протест против позициите на премиерот во спорот со Бугарија.

-Во 1945 е измислен и “апарат” за да може тој најавен џингл, авизото на тогаш Радио Скопје, да биде емитувано на почеток и крај на програмата.

Пораката е уште посилна денес ако се знае дека за прв пат е испеана од прилепскиот одред „Гоце Делчев“!
А бре Македонче, каде се спремаш…
, пишува Стоилковски кој посочува дека за статусот го потсетил екс потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев , чиј што дедо е автор на мелодијата.

-Гордан, одлична колумна. Се надевам ќе се видиме вечерва #ПредВлада, му порачува Стоилковски на својот идеолошки ривал кој исто така се противи на позициите на Заев за (анти)фашизмот.

Целата песна во продолжение:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.