АНКЕТА: Победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните избори, Мицкоски со највисок рејтинг меѓу политичарите

Победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните избори покажуваат резултатите од најновата анкета на ИПСОС спроведена за потребите на опозициската партија.

Својот глас на следните избори за ВМРО-ДПМНЕ би го дале 19 проценти од анкетираните, додека 9 проценти би гласале за СДСМ.

Левица на анкетата има 5 проценти од гласовите. За ДУИ би гласале 6 отсто од анкетираните, додека два за Алијанса и по еден процент за Алтернатива, БЕСА и ДПА.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски има највисок рејтинг меѓу политичарите според резултатите од анкетата.

Прашани да ја оценат работата на политичарите со оценка од 1 до 10, најголем дел од анкетираните висока оценка дале за Мицкоски.

Неговата работа е оценета со 7, додека премиерот Димитар Ковачевски од граѓаните добил оцена 4. Со тројка е оценета работата на Димитар Апасиев и Али Ахмети.

Анкетата била спроведена од 2 до 21 септември на 1025 испитаници.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.