Анета и Спасен кренаа и старо и младо на оро во прилепско Ново Лагово (ФОТО/ВИДЕО)

Вчера (19.мај), во прилепско Ново Лагово се одбележаа 5-години од осветувањето на црквата Св. Петка.

Во храмот ќе се служеше света литургија, а потоа следуваше богата музичка програма за која се погрижија естрадните пејачи Спасен Силјаноски и Анета Љумаковска, заедно со oркестарот “Маестрал”.

Голем број прилепчани уживаа во убавото време, ечеше песна и се виеше убаво македонско оро.

Да им живее традицијата уште многу, многу години!

Овој прекрасен црковен храм беше осветен на 19.05.2019 година, а со чинот на осветувањето тогаш чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски господин Петар.

Темелите на црквата во ова населено место беа поставени и осветени во 2001 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.