Анализа на “Журнал”: Aлбанците имаат 17 раководни места во Владата, Македонците 12

„Со влегувањето на Алтернатива во Владата видно ќе се зголеми учеството на функционери и раководители – Албанци во составот на Владата. Иако во ова парламентарно мнозинство се најбројни пратениците на СДСМ како македонска партија, сепак, во владиното мнозинство ќе доминираат Албанците и албанските партии.“ – вели информативната агенција на албански јазик „Журнал“ во својата анализа со наслов „Албанците прават најдобро што умеат / Во Владата доминираат Албанците, иако имаат помалку пратеници“.

„Журнал“ пишува: „Дури и меѓу министрите на СДСМ некои не се Македонци. Министрите и замениците – министри ќе ги надминат според бројноста оние македонските во овој владин состав. Албанците доминираат на раководните позиции – министри и заменици – министри. Албанците раководат со вкупно 17 позиции, Македонците со 12, а Турците со 2.“

„Ова можеби беше предупредувањето на министерот Горан Милевски, кој изгледа не може да се согласи со реалноста и кажа дека ќе ја разгледаат уште еднаш спогодбата со Заев и со Гаши. Неговата Либерално – демократска партија е дел на Владата.“ – заклучува „Журнал“ во својата анализа.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.