Американец го cpyши светскиот peкорд на Jyceин Болт (Видео)

22-годишниот Ноа Лајлс за малку ќе го запишеше своето име во историјата.

Лајлс победи на трката на 200 метри и го cpyши светскиот рекорд на Јусеин Болт.

Тој истрча 18.90 што е подобро од рекордот на Болт кој е 19.19, но проблемот е во тоа што Лајс истрча 15 метри пократко од конкуренцијата. Организаторите направиле неверојатна грешка и го ставиле на погрешна лента, па му го намалиле патот за 15 метри.

Младиот атлетичар не можеше да поверува, па на својот Твитер профил ги повика организаторите да не си играат со неговите емоции.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.