АЛБАНИЈА САМО ШТО ГО ЗАДАДЕ HАЈГОЛEMИОТ УДAP НА КОСОВСКАТА НЕЗАВИСНОСТ: Албанија му кажа на Косово НЕ!

Албанија за потсетување беше прва држава која ја призна независноста на Косово. Претседателот на Албанија Илир Мета, истакна дека”Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија“, пренесува Telegrafi.com.

Во интервју за РТВ21, шефот на државата се осврна и на соработката помеѓу двете земји, истакнувајќи дека дијалогот помеѓу Косово и Србија треба да се заврши на најдобар начин за двете земји, а и за целиот регион.
Воедно потенцирајќи дека односот помеѓу Албанија и србија е многу важен , и се огради од директно мешање на Албанија во тоај дијалог„дијалогот со Србија е тема на косовските институциии а не на Српските“

“Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија, бидејќи секоја интервенција на Албанија во овој дијалог или за одредени теми во врска со дијалогот ќе претставува кршење на независноста и легитимитетот“.

Ова ги вознемири косоварите бидејќи се плашат дека е можно да ја изгубат поддршката од Албанија.

Во меѓувреме само за потсетување дека голем дел држави ја повлекоа и во најава се уште неколку државо за повлекување на признавањето на независноста на Косово.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.