АЛАЛ ВЕРА БИТОЛЧАНИ: Не остана празно место на плоштадот “Магнолија” од донациите за нacтpaданите oд земjoтpecoт во Турција и Сирија (Видео)

Стотици битолчани вчера ја поддржаа иницијативата на порталот “Бабам Битола” и сестрите Назар и Налан Салиевски од Будаково, и го преполнија плоштадот “Магнолија” со донации наменети за нacтpaданите семејства од земjoтpecoт во Турција и Сирија.

Храна, хигиенски средства, ќебиња… и се друго што е потребно за погоденото население кое претрпе огромна катacтpoфа.

Уште од 09часот утрото битолчани почнаа да ги оставаат своите донации и покажаа дека се град со огромно срце.

Донации ќе се собираат и денеска од 8-13ч. на пунктовите “Магнолија” и паркинг “Нов Пазар”.

ВИДЕО: “Бабам Битола”
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.