Австралија “се крсти” на нив: Девојки од Прилеп ќе ја претставуваат земјата на кенгурите на Светското првенство во карате (ФОТО)

Kaрате клубот “Ронин” кој го предводат карате мајсторите Златко и Ели Димоски, ќе ја претставува Австралија на Светскиот шампионат во карате кој ќе се одржи од 24-29 oктомври во Будимпешта.

Добро познатиот состав кој го сочинуваат близначките Маријана и Мишела Димоски, заедно со Кириана Камческа, ќе се обидат да донесат голем успех за земјата на кенгурите.

Да ги поддржиме девојките од Прилеп кои во минатото донесоа големи успеси и за Македонија на светската карате сцена.

Само за потсетување, овој состав во изминатите години во дресот на Австралија станаа шампиони на Океанија, а освоија злато во Дубаи, сребра во Салзбург и Истанбул, како и бронзени медали во Шангај и Дубаи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.