“Со раце в џеб почит за жртвите од бугарските фашисти?!” (ФОТО)

На денешен ден пред 76 години двајцата првоборци Борка Талески и Лазо Филипоски – Лавски храбро загинале во крвава битка со бугарскиот фашистички окупатор кај селото Плетвар прилепско.

Талески и Лавски според полицискиот билтен од 20 март 1942 година, биле предадени од тогашниот кмет во селото Царевиќ.

Овој ден како свој патрон го имаат oпштата болница и градската библиотека во Прилеп, кои го носат името на херојот Борка Талески.

Свежи цвеќиња на неговото спомен обележје на Могилата на непобедените, кај месноста Чашка и во дворот на подрачното училиште “Добре Јованоски”, положија од Сојузот на борци, градската бибилиотека и делегација од општината.

Почитта пред хероите е за пофалба, но да застанеш пред спомен обележје на голем човек како Борка Талески со рацете во џеб, е срамота, особено ако си млад човек кој беше “ПР” лик веднаш зад сегашниот градоначалник на секоја прес конференција пред локалните избори.

Млада е ќе научи …. барем се надеваме!

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.