Погледнете како изгледа најчудниот град во светот: Го нарекуваат “пекол на Земјата” !

Во минатото овој град имал најголем број на жители, односно околу 50.000 луѓе. Коулун е град кој од сите страни е затворен со ѕидини, па поради тоа се смета за најчудниот град на светот.

Коулун бил мирен и тивок град, додека во него не започнало да се продава дрога и да се зголемува криминалот.

Овој град сеуште изобилува со убавина, криминалот е главното занимање на луѓето кои живеат во него.

За ова место има напишано многу текстови, а особено заинтересирани да го истражуваат биле канадските новинари Иан Ламбот и Грег Жирард.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.