Големината на некои политичари е неспоредлива со функцијата која ја извршуваат (ВИДЕО)

Доскорешната претседателка на Чиле, Вероника Мишел Бакелет минатиот месец го заврши својот втор мандат како претседател на оваа јужноамериканска држава.

На крајот на нејзиното претседателство, значително ја зголеми економијата на земјата и ја намали невработеноста на рекордно ниско ниво.

Мишел ја искорени корупцијата во здравството и образованието и не е ни чудно што по завршувањето на нејзиниот мандат на ваков начин беше испратена од своите Чилеанци.

Ова беше нејзин втор мандат како претседател на Чиле, претходно таа ја водеше државата од 2006 до 2010 година. И тогаш и сега ја замени Себастијан Пинера, кој од 11 март оваа година е повторно претседател на Чиле.

Погледнете како Чилеанците ја испратија својата претседателка во пензија:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.