Видео: Сиријците излегоа во центарот на Дамаск да прослават победа и да му пркосат на Трамп

Стотици Сиријци се собраа денеска на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Денешниот собир во живо се пренесува на сириските медиуми, пренесува АП, а собраните Сирицји мавтаат со државни знамња, слават успех на сиирската војска и извикуваат „Алах, Сирија и само Башар“.

Сириските медиуми, наведуваат дека сириската воздушна одбрана ги пресретнла ракетите, додека Пентагон тврди дека ракети не ни употребиле, наведува америкснака новинска агенција.

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.