Aко мислевте дека само дебелееат, еве како компирите да бидат ваш здрав оброк

Долго време се смета за храна која дебелее, но научниците сега го тврдат обратното.

Две порции на компир дневно го намалуваат крвниот притисок и тоа без последица на вашата линија. Меѓутоа истражувачите предупредуваат дека е важно на кој начин се спрема оваа храна.

Најздрав е компирот зготвен во микробранова без масла и други додатоци, но и зготвениот компир во рерна е прифатлив. Микробранова е најдобро решение бидејќи компирот припремен во неа има најхранливи состојки.

Компирот има помалку калории од ориз и тестенини, а богат е со витамин Ц. Добар избор на витамин Б , магнезиум, калиум и цинк. Компирот со средна големина има околу 110 калории.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.