За летен Атанасовден во прилепско највесело ќе биде во Ропотово, а за тоа ќе се погрижи Јордан Митев

Покрај зимскиот празник Атанасовден, православната црква на овој светец му посветила уште еден, кај народот познат како летен Атанасовден кој се празнува на 15 мај.

Во прилепско за овој ден највесело ќе биде во манастирот Св. Атанасиј кај село Ропотово, каде со почеток од 11часот ќе се одржи света литургија, а домаќините ќе служат ручек.

За забавата ќе се погрижи естрадната ѕвезда, Јордан Митев.

По тој повод се покануваат сите верници и добронамерници да го посетат убавиот манастир кај Ропотово, и да си поминат еден убав празничен ден во убаво расположение.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.