Жална слика: Целосно иcчезнyва Мавровското езеро (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Состојбата со езерата во Македонија веќе извесен период е алармантна. Лошото управување со езерата е очигледно, а никој засега не презема ниту одговорност, ниту мерки за нивно спасување.

Овие фотографии се од Мавровското Езеро се денешни, а на нив може да се забележи драстично намалување на нивото на езетото. Потопената црква „Свети Никола“, која некогаш била целосно под вода, сега е на суво тло.

Мавровското езеро е само едно од езерата во Македонија кое се наоѓа во ваква состојба. Ништо подбра не е ситуацијата и со Тиквешкото езеро, а веќе неколку години алармантна е состојбата и со второто по големина природно езеро-Преспанското.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.