Девојките од клубот за ритмичка гимнастика “Авантгард” oд Прилеп се вратија со грст медали од Меѓународниот куп “Eвита” во Србија (ФОТО)

Клубот по естетско ритмичка гимнастика “АВАНТГАРД” од Прилеп се закити со грст медали на Меѓународниот куп “ЕВИТА КУП”- Свилајнца во Србија.

На турнирот учество зедоја над 500 учесници од соседните држави, меѓу кои и натпреварувачи од повеќе успешни клубови од Србија.

Поединечно, гимнастичарките од Прилеп ги постигнаа следните резултати:

Марија Тошеска категорија 2010 реквизит обрач (второ место), Јована Везенкоска категорија 2013 реквизит обрач – (трето место), Илина Кузманоска категорија 2014 топка – (прво место), Теa Петреска категорија 2011 јаже – (прво место), Јана Димоска категорија 2012 обрач-(четврто место), Галена Ацеска категорија 2013 без реквизит – (седмо место), Мелани Ристеска категорија 2014 без реквизит – (15 место), Анастасија Нешкоска категорија 2010 реквизити лента и обрач (20 место).

Со овие резултати од клубот “АВАНТГАРД” од Прилеп, по којзнае кој пат покажаа дека упорноста, трудољубивоста и посветеноста даваат успех. Честитки за нивните девојки и желби за уште поголеми успеси во иднина.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.