(Видео) Три места на кои не може да се шири вирусот

На Јужниот пол, во вселената и на дното од океаните- додека речиси целиот свет е во карантин, вирусот не може да допре само на неколку места.

Интересен фактот што дури и космонаутите преземаат мерки против коронавирусот. Во четвртокот тројца космонаути се упатија од Земјата кон вселенската станица. Пред лансирањето беа држени во строга изолација.

Научниците од германската истражувачка станица Нојмајер III на Антарктикот не мора да се грижат за инфекција од коронавирусот. Девет научници во моментов ја поминуваат зимата таму и ќе останат на истото место до крајот на октомври, кога ќе бидат заменети од нови членови.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.