Cpце да ти се pacплаче: Преспанското езеро yмиpa секој ден! Државо направи нешто! (Фото галерија)

Сите зборуваме, никој ништо не превзема и така со години, а Преспанското Езеро yмиpa секој ден и полека, но сигурно иcчeзнyва пред наши очи.

Нема никаков проект, никаква иницијатива за негово cпacyвање, а водата се повлекува буквално секој ден. Како вљубеници во Преспа и недопрената преспанска природа и воздух, еве на што наидовме вчера во преспанските излетнички места вчера:

Фотографиите се од Претор, едно од најпосетуваните излетнички места во минатото, а денеска да не се неколкуте ресторани кои се најпосетувани во викендите, местото целосно нема да постои.

Како што може да се види водата на езерото е повлечена повеќе од 10 метри. Глетката е страшна и жална! Тиња, полногравци, жаби, непријатна миризба покрај езерото…

Состојбата не е ништо поразлична ниту во останатите места. Крани веќе не е тоа што беше, за Асамати да не правиме муабет воопшто…таму веќе нема ниту вода.

Нешто подобро беше во Сливница, но и таму состојбата се влошува од ден во ден. Еве фотографии и од таму:

Се надеваме дека неколкуте угостители кои се трудат да функционираат во вакви услови, заедно со властите ќе направат нешто повеќе за Преспа и езерото, во спротивно ќе изумре еден цел еко систем.

Не сме стручни да кажеме зошто и како, но ДРЖАВО НАПРАВИ НЕШТО!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.