Прилеп му се “истури” на фенерџијата: Радовиш поразен со 11 гола разлика

Ракометарите на РК Прилеп стигнаа до вториот триумф сезонава во Супер лигата. Во рамките од петтото коло во “Ричко” гостуваше фенерџијата на табелата, екипата на Радовиш.

Прилепчани забележаа рутинска и висока победа со 11 гола разлика. Крајниот резултат на семафорот беше 35:24 (19:12 на полувремето).

По почетните изедначени минути, при резултат 8:8, Прилеп направи серија од 6:0 и го трасираше патот кон нов триумф.

Вториот дел разликата постојано растеше и во ниту еден момент Радовиш не успеа да се врати резултатски во натпреварот.

Кај домаќините синоќа најдобар поединец беше Божидар Илиески со 8 погодоци, а го следеа Денис Шабановиќ со 5 и Христи Бикоски со 4 погодоци.

Во наредното коло Прилеп му гостува на Бутел.